Szczyrk

Szczyrk otoczony jest wieńcem pięknie zalesionych gór, gdzie znajdziecie doskonałe warunki do całorocznego wypoczynku i rekreacji. Narciarstwo, snowboarding, kolarstwo górskie, lotniarstwo, turystyka piesza - to najważniejsze atuty Szczyrku. Zimą przygotowanych jest blisko 60 km tras narciarskich dla każdego, rynna snowboardowa, naturalny tor saneczkowy, cztery skocznie narciarskie, w tym dwie pokryte igielitem. Latem raj w Szczyrku mają amatorzy rowerów górskich, paralotniarze a przede wszystkim miłośnicy turystyki pieszej, dla których PTTK zorganizował ponad 70 km górskich szlaków i dwa szlaki spacerowe. Liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i rowerowego są non stop do dyspozycji turystów. Co roku w Szczyrku odbywają się dziesiątki imprez sportowych i rekreacyjnych. Poniżej zamieściliśmy dla Państwa listę najciekawszych atrakcji i zabytków.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

sanktuariumSanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku (Sanktuarium "Na Górce") - sanktuarium maryjne usytuowane w północnej części miasta Szczyrk, na wysokości 670 m n.p.m., w miejscu potocznie zwanym "Górką" (stąd inna nazwa: Sanktuarium na Górce), przy szlaku turystycznym ze Szczyrku na Klimczok. Miejsce licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka. W głównym ołtarzu kościoła umieszczony jest obraz Matki Bożej namalowany w roku 1960 przez Stefana Justa według relacji z objawień. Z roku 1974 pochodzą 20 - głosowe organy z polichromią i mozaiką o tematyce różańcowej. Obok głównego kościoła wybudowano Kaplicę Objawienia z pniem buka, na tle którego ukazała Matka Boża. W pobliżu znajduje się również grota z cudownym źródełkiem.

 

Kościół pod wezwaniem Św. Jakuba

kosciolDrewniany kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jakuba zbudowany został w latach 1797 - 1800 i stanowi najcenniejszy zabytek na terenie Szczyrku. Wnętrze świątyni urządzone zostało w stylu późnobarokowym, a wyposażenie stanowią głównie zabytki pochodzące z Klasztoru Norbertynów w Nowym Sączu. W kościele znajdują się trzy ołtarze, liczne obrazy, a także chrzcielnica kamienna i trzy kamienne kropielnice z początku XIX wieku. Na wieży kościoła zawieszony jest dzwon pochodzący z 1691 roku. Kościół znajduje się w centrum Szczyrku, przu ul. Beskidzkiej 107.

 

Kompleks skoczni narciarskich "Skalite"

skocznieSkocznia narciarska "Skalite" powstała w 1937 r. Pierwotnie osiągano na niej odległości do 40 m. Po zakończeniu II wojny światowej skocznia została przebudowana przed narciarskimi Mistrzostwami Polski w 1948 r. umożliwiając oddawanie skoków o długości do 70 m. W latach 2007-2008 skocznia została po raz kolejny przebudowana - powstał wówczas obiekt K-95 (HS-106). Na przełomie 2007/2008 dobudowano obok skoczni K-95 obiekt o punkcie K usytuowanym na 70 metrze (HS-77). W lutym 2009 na Skalitem odbyły się zawody w ramach IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy "Śląsk-Beskidy 2009" W ostatnim czasie dobudowano nowy, trzeci obiekt - skocznię K-40. 23-25 lipca 2010 na skoczni Skalite odbędą się MISTRZOSTWA POLSKI W SKOKACH NARCIARSKICH I KOMBINACJI NORWESKIEJ połączone z OFICJALNYM OTWARCIEM SKOCZNI.

 

Centralny Ośrodek Sportu

cosNiewątpliwą perełką Szczyrku jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich przy Centralnym Ośrodku Sportu. Poza jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce (na Skrzyczne), COS dysponuje krytą pływalnią ogólnodostępną, halą widowiskowo- sportową, centrum odnowy biologicznej, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki plażowej oraz skoczniami narciarskimi.

 

Amfiteatr "Skalite"

amfiteatrTo właśnie tu odbywaja się wszystkie większe imprezy plenerowe z Tygodniem Kultury Beskidzkiej na czele. Informacje na temat odbywających się imprez dostępne w punkcie informacji turystycznej oraz na stronie www.szczyrk.pl